M.Kemal ATATÜRK
"Devlet halinde teşkilatlanmış bir insan toplumu anayasasında, adalet kuvvetinin bağımsızlığının önemini açıklamaya gerek yoktur. Milletlerin yargı hakkı bağımsızlığının birinci şartıdır. Adalet kuvveti bağımsız olmayan bir milletin devlet olarak varlığı kabul edilemez."
Molierac
"Görevimizi yaparken kimseye, ne müvekkile ne hakime, ne de iktidara tabiyiz. Bizim aşağımızda küçüklerin varlığı iddiasında değiliz. Fakat hiç bir hiyerarşik üst de tanımıyoruz. En kıdemsizin, en kıdemlisinden veya isim yapmış olandan farkı yoktur. Avukatlar, tarih boyunca köle kullanmadılar ama hiçbir zaman efendileri de olmadı. "
Leadri
"Hiçkimse onu bulandırmadığı ve ihlal etmediği sürece Hukuk, teneffüs ettiğimiz hava gibi, görünmez ve tutulmaz bir şekilde etrafımızı kaplar. O, ancak kaybettiğimizi anladığımız zaman değerinin farkına vardığımız sağlık gibi sezilmez bir şeydir."

E-DEVLET MİRAS SORGULAMADAN HİÇBİR ŞEY GÖRÜNMEZSE NE YAPMALI?

E-devletten Mirası Öğrenme

E-Devlet uygulamasının hayatımıza girmesiyle birlikte birçok işimiz kolaylaştı. Artık tek tıkla hakkımızda açılmış dava ve icra takiplerine ulaşabiliyoruz.

Uygulama kendisini gittikçe yeniliyor. Bu yeniliklerden bir tanesi de e-devlet uygulamasıyla size kalan miras olup olmadığını öğrenme imkanının getirilmesi.

Birçok kişi bu uygulama ile kendisine kalan mirası öğrenebiliyor. Ancak tarafımıza yapılan müracaatlar gösteriyor ki her uygulama ve işleyiş gibi bu uygulamanın da belli aksaklıkları mevcut. Zira bize gelen birçok müracaattan öğrendiğimiz kadarıyla sistem herkese miras bırakanlardan kalanı göstermiyor.

Eğer sizin de durumunuz bu şekildeyse ümidinizi kaybetmenize gerek yok. Herhangi bir tapu müdürlüğüne giderek noterliklerden aldığınız veraset ilamı (mirasçılık belgesi) ile bütün Türkiye'de ölen kişiden size herhangi bir gayrimenkul kalıp kalmadığınızı öğrenebilirsiniz.